panele fotowoltaiczneWiele osób nie odróżnia kolektorów słonecznych od paneli fotowoltaicznych. Czy wiesz, czym różnią się te dwie technologie? Kolektory słoneczne używane są jedynie do wytwarzania energii cieplnej z promieni słonecznych. Sprawdzą się najlepiej do podgrzewania wody w budynku. Nie otrzymasz z nich prądu. Do wytwarzania energii elektrycznej używa się paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika a zachmurzenie

Kolejne pytanie, jakie może nasunąć ci się na myśl to, czy panele fotowoltaiczne działają przy zachmurzeniu. Mniejsza ilość słońca znacznie obniża skuteczność działania paneli słonecznych. Jeśli chodzi o niskie temperatury miesięcy zimowych, nie wpływają one negatywnie na działanie ogniw. Jedynym problemem mogą być krótsze dni i konsekwentnie – mniejsza ilość słońca w ciągu doby. Jeśli panele będą prawidłowo umiejscowione, nie przestają być efektywne. Zmniejszy się tylko ich wydajność – jest ona największa, kiedy promienie słoneczne padają bezpośrednio na ogniwa.

Wydajność fotowoltaiki

Jeśli zainwestujesz w panele fotowoltaiczne dobrej jakości, będziesz cieszyć się ich wydajnością i sprawnością przez długie lata. Zaleca się montowanie takich instalacji na dachu – tam nie zajmują cennego miejsca i są korzystnie ustawione względem słońca. Najlepsza będzie orientacja ogniw w stronę południową oraz lekki kąt nachylenia.

Nadwyżka wyprodukowanej w ten sposób energii przekazywana jest do sieci elektroenergetycznej, która stanowi pewnego rodzaju przechowywalnię wytworzonego prądu. Sam zakup i instalacja tego nowoczesnego, ekologicznego rozwiązania jest dość droga. Jednakże, taka inwestycja pozwala zaoszczędzić duże sumy pieniędzy na rachunkach za prąd przez nadchodzące lata. Dodatkowo, możesz starać się o obniżenie kosztów montowania paneli z różnych programów na dofinansowania do modernizacji instalacji.

Zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki? Napisz do nas po darmową wycenę!