czyste ogrzewanie
czyste ogrzewanie

Czyste ogrzewanie to ogrzewanie bez smrodu i dymu. Czyste ogrzewanie nie musi być drogie, za to przynosi liczne korzyści. Pomaga zachować komin w dobrej kondycji, w pełni wykorzystać źródło ciepła (ekonomiczne ogrzewanie) i oczywiście jest przyjaźniejsze środowisku. Sekret takiego ogrzewania to palenie od góry. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ palenie od góry daje możliwość spalenia substancji lotnych, które mogą stanowić nawet 70% materiału palnego.

DOBÓR KOTŁA DO CZYSTEGO OGRZEWANIA

czyste ogrzewanie
czyste ogrzewanie

Najwięcej osób ma w domach kotły górnego spalania rozpalane od dołu. Nawet instrukcje użytkowania podpowiadają taką technikę palenia. W konsekwencji mamy dużo dymu, dużo smrodu, dużo sadzy i słabe wykorzystanie materiału palnego. Ale nawet w tego rodzaju kotle możemy zastosować czyste spalanie węgla kamiennego czy czyste ogrzewanie drewnem. Co trzeba zrobić? Wystarczy wprowadzić inną technikę spalania. Zarówno czyste spalanie węgla kamiennego, jak czyste ogrzewanie drewnem osiągniemy przez palenie od góry. Powoduje ono, że użyte materiały palą się wolniej i dokładniej (spalają się substancje lotne). Jedyny minus to fakt, że każdy załadunek trzeba rozpalać od nowa. Nie ma bowiem możliwości dorzucenia paliwa od dołu. A jeśli gotowi jesteśmy zainwestować w nowy kocioł, to jaki będzie najlepszy? Dobór kotła do czystego spalania w dużej mierze zależy od naszych środków nie tylko na jednorazowy wydatek, ale także na paliwo grzewcze.

Spośród kotłów zasypowych, najlepiej sprawdzają się kotły dolnego spalania. Z założenia stosuje się tam palenie od góry, a materiał palny można dorzucać bez konieczności ponownego rozpalenia. Spośród kotłów z podajnikiem, świetnie sparawdzą się kotły z palnikiem retortowym.

Warto w tym temacie podkreślić, że czyste ogrzewanie, to ekonomiczne ogrzewanie. Nawet tańszy materiał palny będzie lepiej wykorzystany, jeśli przestawimy się na nowy sposób palenia. Korzyści odnosi więc nie tylko środowisko i sąsiedzi, ale także my sami.

Inne materiały, którymi możesz być zainteresowany: gdzie można zamontować ogrzewanie podłogowe, tanie ogrzewanie.