Na czym polega fotowoltaika? Najprościej rzecz ujmując, jest to proces pozyskiwania energii ze światła i ciepła słonecznego. Zjawisko to zostało odkryte przez francuskiego naukowca jeszcze w XIX wieku. Od tego czasu, poświęcono wiele czasu i pieniędzy na dogłębne zbadanie tego procesu. Panele słoneczne używane dziś do dostarczenia darmowego prądu prywatnym domom nie są stuprocentowo skuteczne w przetwarzaniu energii słonecznej. Jest to jednak jedno z najbardziej efektywnych źródeł energii odnawialnej na świecie.

Fotowoltaika rozwija się bardzo dynamicznie. Jej postępy są zauważalne praktycznie z dnia na dzień. Energia słoneczna może być używana do zasilania drobnych urządzeń (takich jak kalkulatory, zegarki, lampy, czy też sygnalizacja drogowa) oraz do całych budynków – domów prywatnych i budowli użyteczności publicznej. Praktycznie każdy może czerpać korzyści z tej ekologicznej i ekonomicznej technologii.

elektryczna podłogówkaJak działa fotowoltaika?

Podstawą działania fotowoltaiki są ogniwa słoneczne. Zrobione są one z materiału półprzewodnikowego, najczęściej z krzemu. Fotony, które padają na panele poruszają znajdujące się na nich elektrony. W ten sposób wytwarzany jest prąd stały. Niezbędnym elementem konstrukcji paneli jest falownik. To on odpowiada za przekształcenie prądu w zmienny, czyli taki, jaki znajduje się w naszych gniazdkach. Ewentualny nadmiar wytworzonej energii zostaje przekazany do sieci energetycznej. Co istotne, fotowoltaika wytwarza prąd również w pochmurne dni oraz w zimie, dlatego instalacja jest opłacalna również w polskim klimacie.

Fotowoltaika Olsztyn

Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych w swoim domu lub firmie? Napisz do nas i otrzymaj darmową wycenę!