Gdzie można zamontować ogrzewanie podłogowe?
Gdzie można zamontować ogrzewanie podłogowe?

Systemy ogrzewania podłogowego są co raz częściej montowane nie tylko jako samodzielne systemy grzewcze mające za zadanie ogrzać cały dom, ale też wspomagają centralne ogrzewanie w niektórych pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia.

Zaletą ogrzewania podłogowego jest również sposób rozprowadzania ciepła od podłogi aż po sufit, a przecież to stopy są naszym najbardziej wrażliwym na temperaturę miejscem. Po za tym mamy zapewniony komfort cieplny i ograniczenie wysuszania powietrza w naszych pomieszczeniach. Wydajność ogrzewania podłogowego jest większa niż tradycyjnych kaloryferów. Wpływ na to ma właśnie powierzchnia grzejna. Dodatkową zaletą jest organicznie w wydatkach na energię, której przy ogrzewaniu podłogowym zużywa się mniej.

Obecnie mamy możliwość montażu ogrzewania podłogowego w każdym pomieszczeniu i w podłogach z różnych materiałów takich jak ceramika, drewno czy kamień. Można też połączyć podłogówkę z innymi źródłami ciepła takimi jak pompy ciepła lub kolektory słoneczne, a nawet z tradycyjną instalacją centralnego ogrzewania. W porównaniu z kaloryferami, podłogówka nie ulega korozji, jest dużo trwalsza i posiada dłuższą żywotność całej instalacji.

Montaż systemu ogrzewania podłogowego jest dość prosty tak, że możemy nawet sami go wykonać. Do montażu używamy mat lub rurek grzewczych. Oczywiście w zależności od tego, który system ogrzewania podłogowego wybraliśmy: elektryczny lub wodny.

iepło w systemach ogrzewania podłogowego przekazywane jest głównie przez promieniowanie, a nie jak w przypadku kaloryferów przez konwekcję – dodatkową zaletą jest to, że unikamy tym samym zjawiska unoszenia kurzu i brudnych grzejników i ścian wokół nich. Tak więc przy montażu podłogówki zyskujemy estetyczne miejsce, które możemy zaaranżować w dowolny sposób. Szczególnie jest to ważne w mniejszych mieszkaniach i domkach jednorodzinnych, gdzie musimy się liczyć z każdym centymetrem.

Podłogówka w kuchni

Montowanie podłogówek w kuchni na pewno poprawia komfort urządzenia miejsca i zadbania o jego estetykę. Przecież kuchnia jest miejscem gdzie nasza rodzina spędza dużo czasu, szczególnie jeśli połączymy ją z jadalnią. Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego w kuchni musimy jednak uważać by nie przebiegało ono pod meblami kuchennymi, by niepotrzebnie tracić energię na ogrzewanie wyposażenia. Duża zdolność samoregulacji ogrzewania podłogowego oraz jego długi czas działa nawet po wyłączeniu się ogrzewa niania.

Podłogówka w łazience

Podłogówka w łazience
Podłogówka w łazience

Drugim miejscem gdzie często możemy spotkać podłogówkę jest łazienka. Jej montaż wynika z dbania o nasz komfort, gdyż chyba każdy zna to uczucie kiedy trzeba wyjść po kąpieli na chłodne kafelki i towarzyszące temu nieprzyjemne uczucie. Dzięki podłogówce zapewniamy sobie komfort cieplny, a co za tym idzie lepsze samopoczucie. Ogrzewanie podłogowe w łazience może być bez problemu połączone razem z grzejnikiem drabinkowym. A jego montaż można przeprowadzić w czasie remontu i będzie ona znakomitym dopełnieniem w systemie ogrzewania naszej łazienki.

Inwestycja montażu ogrzewania podłogowego wpłynie również pozytywnie na nasze oszczędności wynikające ze zużycia energii. Zapotrzebowanie na energię w pomieszczeniach gdzie używamy podłogówki jest dużo mniejsze.


Pamiętajmy, że podłogówka może zostać zamontowana niemal wszędzie, wszystko zależy od doboru odpowiedniego jej systemu mokrego czy suchego oraz jego parametrów. Liczą się również wspomagające urządzenia pozwalające na automatyczne sterowanie temperaturą.

Wszystkie te możliwościowi udostępniamy naszym klientom. Pamiętaj, że oprócz kompletnego systemu instalacyjnego dla amatorów planujących samodzielny montaż lub specjalistów, oferujemy również samą usługę układania podłogówki. Co więcej, już teraz możesz starać się o darmową wycenę ogrzewania.

Sprawdź też: ogrzewanie podłogowe na legarach, plastyfikator do betonu, kotły do ogrzewania.