Instalacja podłogówki
Instalacja podłogówki

Instalacja ogrzewania podłogowego

Jeśli planujemy remont czy budowę nowego domu warto się zastanowić jaki rodzaj ogrzewania wykorzystamy. Czy zdecydujemy się na standardowe ogrzewanie czy podejmiemy postanowienie o montażu i instalacji ekologicznego, a zarazem ekonomicznego rozwiązania grzewczego, jakim jest tzw. „podłogówka”. Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego nie jest wcale trudna ani specjalnie kosztowna. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto wiedzieć, że jego efektywność i późniejszy wpływ na opłaty zależeć będą od racjonalnego rozplanowania całego systemu. Ze względu na późniejszą poprawność wykonania czy prawidłowy dobór parametrów warto zasięgnąć rady specjalistów lub korzystających już z tego rozwiązania projektantów.

Oczywiście mówimy tu o wodnym ogrzewaniu podłogowym, w którym przez system rur płynie ogrzana woda. Dla odróżnienia wyjaśnić warto, że w segmencie „podłogówek” są także rozwiązania elektryczne, gdzie maty grzewcze lub przewody rozgrzewają się pod wpływem prądu (mało ekonomiczne), a także powietrzne – w którym za pomocą pieca nadmuchowego lub nagrzewnic, powietrze pod ciśnieniem wtłaczane jest wprost do rur umieszczonych w podłodze.

Instalacja podłogówki – Ogrzewanie podłogowe

Instalacja podłogówki Olsztyn
Instalacja podłogówki Olsztyn

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe, to już zostawmy specjalistom, a sami zastanówmy się jaki rodzaj podłogi chcemy widzieć w pomieszczeniu, w którym podłogówka zostanie zamontowana. Jest to istotne z tego względu, że różne materiały mają różny opór cieplny – słowem inaczej ciepło przewodzą. Inaczej będą oddawać ciepło płytki, a inaczej pod tym względem będzie zachowywać się parkiet. I tu ważnym będzie prawidłowe przeliczenie oporów cieplnych, gdyż potencjalne poprawki na późniejszym etapie mogą okazać trudne do wykonania i niepotrzebnie podniosą koszty wykonania systemu.

Jeśli jesteśmy tylko na etapie remontu, zaplanowanie i montaż podłogówki również jest możliwy i wcale nie kłopotliwy. Remontując pomieszczenie można wybierać między suchym, a mokrym systemem ogrzewania podłogowego. Ze względu na potencjalne mniejsze komplikacje, łatwiejszą instalację i szybsze wykonanie warto wziąć pod uwagę rozwiązanie suche.

Połączenie montażu podłogówki z c.o.

System ogrzewania podłogowego łatwo włączyć do współpracy z centralnym ogrzewaniem. Do zasilania podłogówki szczególnie polecane są kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Zwłaszcza ta ostatnia odznacza się dużą oszczędnością i sporą wydajnością. A wszystko to za sprawą pozyskiwania energii cieplnej z otoczenia, stąd potencjalna inwestycja w pompę ciepła zwróci się w stosunkowo niewielkim czasie. Pompa ciepła może współpracować zarówno z ogrzewaniem grzejnikowym, jak i z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Dzięki właściwościom pomp ciepła jak i zaletom podłogówki (precyzyjne sterowanie, niewielki zużycie czynnika grzewczego, dopasowanie do konkretnych wymogów użytkownika) pomagają one zaoszczędzić na ogrzewaniu, a w perspektywie niedługiego okresu użytkowania pozwalają na zwrot kosztów inwestycji.

Ogrzewanie sufitowe

Na zakończenie warto również wspomnieć o ogrzewaniu sufitowym. Jest to rzadziej wykorzystywana odmiana ogrzewania płaszczyznowego ale w przypadku planowania remontów (zwłaszcza starych domów) daje użytkownikom jakąś alternatywę. Jak każdy system tak i ten posiada zarówno swoje wady jak i zalety.

Wybierając wodne ogrzewanie podłogowe z pewnością otrzymamy przestronne estetyczne pomieszczenie (elementy ogrzewania ukryte są pod podłogą), komfort cieplny z równomiernym rozkładem temperatury – zupełnie innym niż w przypadku ogrzewania standardowego, niższą potrzebną temperaturę do ogrzania pomieszczenia i większą możliwość aranżacji wnętrz. Zgłoś się do nas i zapytaj o szczegóły.


Już teraz poznaj niezaprzeczalne zalety ogrzewania podłogowego, o których opowiadamy na innych podstronach naszej witryny.