jak oszczędzać prąd smart home

Płacenie niskich rachunków za energię to marzenie każdego, kto tworzy gospodarstwo domowe. Niestety ciągłe podwyżki są faktem, na który nie mamy wpływu. Na ratunek przychodzi nam technologia, która wykorzystana w odpowiedni sposób może nie tylko zadbać o środowisko, ale także skutecznie przyczynić się do oszczędności.

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Na początek drogi ku mądremu oszczędzaniu należy przeanalizować jak wyglądają nasze wydatki dnia codziennego oraz koszty stałe. Ważne jest, aby dowiedzieć się, w jaki sposób możemy zmienić swoje działania, aby oszczędzać energię. Warto również zwrócić uwagę na nowe technologie, które stają się popularne na rynku, i które możemy wykorzystać we własnym gospodarstwie domowym.

Zobacz co masz w gniazdku

Po pierwsze należy wyłączać sprzęty elektroniczne, których nie używamy w danej chwili. Niewielkie oszczędności przyniesie również wyjmowanie ładowarek z gniazdek. Istotnym jest inwestycja w energooszczędny i wysokiej klasy sprzęt, z którego korzystamy każdego dnia np. lodówki czy pralki.

Energia ze słońca

wycena ogrzewania podłogowego olsztynJednym ze sposobów na uzyskanie znacznych oszczędności jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Dzięki fotowoltaice możemy czerpać prąd ze słońca, co przy odpowiednio zwymiarowanej instalacji może sprawić, że nasze rachunki spadną nawet o 90%. To rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej indywidualnych odbiorców, ale również gospodarstwa rolne i firmy. To czy instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się w naszym przypadku warto skonsultować z doradcą sprawdzonej firmy z branży odnawialnych źródeł energii. Wszystko zależy od wielkości zużycia energii i możliwości technicznych.

Ciepło z powietrza i wentylacja mechaniczna

Innym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła. Wykorzystuje ona ciepło z powietrza, podgrzewa i doprowadza do domu. Dzięki systemowi możemy nie tylko ogrzać budynek, ale również skorzystać z ciepłej wody użytkowej. Wraz z fotowoltaiką stanowi idealą parę, która znacznie obniża rachunki. Innym systemem jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To system, który najczęściej stosuje się w nowym budownictwie. Dzięki niemu następuje ciągła wymiana powietrza z domu na świeże i oczyszczone z pyłu, kurzu czy nawet alergenów. Przy odpowiednim dociepleniu domu oraz dobrze dobranej stolarce okiennej system ten minimalizuje starty ciepła, a co za tym idzie, realnie pozwala zaoszczędzić pieniądze.

System Smart Home

System Smart Home to rozwiązanie, które spaja wszystkie znane technologie. Inteligentny dom jest w stanie wykonać konkretne czynności wpływające bezpośrednio na późniejsze oszczędności. Dzięki niemu ogrzewanie obniży się w odpowiednim momencie, a woda przestanie lecieć, jeśli system wykryje wyciek. To inteligentny system, który potrafi odpowiednio zareagować do zmieniającego się otoczenia i sytuacji. Co więcej można nim dodatkowo sterować i ustawiać z pozycji smartfona. Odpowiednio dostosowany system Smart Home nie tylko ułatwi życie jego mieszkańcom, zadba o ich bezpieczeństwo, ale przede wszystkim faktycznie wpłynie na oszczędzanie energii.

Rozwiązań jest mnóstwo, dlatego warto przeanalizować dokładnie, które sprawdzą się w naszej sytuacji i podjąć decyzję o inwestycji w inteligentne systemy.