Każda część przyległej elektrowni słonecznej ma wielkie znaczenie dla rentowności inwestycji. Należałoby zatem wiedzieć, jaki magazyn energii z fotowoltaiki będzie funkcjonował efektywnie oraz pomoże błyskawicznie zacząć oszczędzanie. Można poznać 2 typy pracy w akumulatorach. Jest to ładowanie oraz przechowywanie energii, natomiast również jej późniejsze uwalnianie. W drugim wypadku, akumulator będzie rozładowywany. W trakcie wykorzystywania (ładowania oraz rozładowywania), traci on własne wartości, natomiast jego skuteczność będzie jeszcze niższa.

energia elektryczna z magazynuMagazyn energii

Magazyn energii gromadzący energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych – pozwoli otrzymać uzyskaną energię w czasie kiedy nie ma już produkcji (np. w nocy). Dzięki temu nie musimy oddawać nawyżek do sieci oraz konsumujemy 100% uzyskanej w elektrowni słonecznej energii elektrycznej. Elementy fotowoltaiczne tworzą prąd stały stosując światło słoneczne, jakiego intensywność niewątpliwie zmienia się w czasie dnia, jak i poprzez cały rok. W związku z tymże, w upalne dni system PV tworzy więcej energii elektrycznej aniżeli budynek jest w stanie wykorzystać. Z innej strony w nocy i podczas krótkich zimowych dni może brakować potrzebnej energii elektrycznej.

Magazyn energii dla domu – typy

Energia może być przechowywana na mnóstwo sposób. Dostępne są magazyny energii w formie mechanicznej, takie jak elektrownie szczytowo-pompowe, lub stosowane nierzadko w energetyce wiatrowej składy sprężonego powietrza, syntetyczne (ogniwa paliwowe, wyjścia zapewniające tworzenie wodoru czy metanu) lub cieplne polegające na akumulacji ciepła. Ze względów funkcjonalnych w instalacjach przyległych czy firmowych nierzadko stosuje się magazyny elektrochemiczne więc akumulatory. Należałoby również nadmienić o superkondensatorach, więc składach energii prezentujących się bardzo krótkim okresem rozładowania.