Ogrzewanie płaszczyznowe to jeden z popularniejszych obecnie sposobów na ogrzewanie budynków, a zwłaszcza budynków mieszkalnych. Inwestorzy wkładający siły i środki w budynek starają się dobrać jak najlepsze technologie nie tylko usprawniające korzystanie z budynku, ale i podnoszące jego komfort oraz obniżające koszty eksploatacji. Nie inaczej jest w przypadku instalacji grzewczych, przy zakupie, których, głównymi wyznacznikami są: cena i koszty eksploatacji oraz uzyskiwana wygoda obsługi instalacji.

Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe?

ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe
ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe

Czym więc jest ogrzewanie płaszczyznowe? Główna zasada działania tego typu instalacji grzewczych sprowadza się do ogrzewania pewnych, całych powierzchni poprzez systemy rur bądź mat grzewczych, zatopionych w wylewce lub tynku. Ogrzewanie płaszczyznowe dzieli się zasadniczo na ogrzewanie płaszczyznowe ścienne oraz ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe. Obecnie popularniejszym rodzajem ogrzewania płaszczyznowego jest instalacja podłogowa, która staje się powoli normą w nowo powstających budynkach.

Zalety ogrzewania płaszczyznowego

Niespotykana popularność ogrzewania płaszczyznowego wynika z wielu korzyści, jakie uzyskujemy przy tego typu ogrzewaniu. Zalety ogrzewania płaszczyznowego są wielowymiarowe, a dopasować je można nawet do najbardziej wybrednego inwestora.

Ważnym elementem przemawiającym za inwestycją w podłogówkę jest cena instalacji i jej późniejsze koszty eksploatacji. Z uwagi na popularność tego typu systemów grzewczych na rynku pojawiła się znaczna ilość, tanich systemów. Co wpłynęło na obniżenie całościowych kosztów zakupu i montażu. Ponadto taki system grzewczy pracuje na niższej temperaturze czynnika grzewczego, w większości przypadków wody, a co więcej wykorzystuje zjawisko bezwładności cieplnej. Nagrzane powierzchnie podłogowe lub ścienne stopniowo oddają nagromadzone ciepło, uwalniając je do pomieszczenia nawet w długi czas po zakończeniu pracy systemu grzewczego.

Jednocześnie z oszczędnościami w eksploatacji systemy ogrzewania płaszczyznowego są bardzo estetyczne. Pozwalają ukryć, ciężkie do wkomponowania zarówno w nowoczesny, jak i tradycjonalny wystrój, grzejniki. Zwiększa się również w ten sposób przestrzeń możliwa do zagospodarowania.

Zobacz również: pompa ciepła i fotowoltaika, najlepsza pompa ciepła.