Ogrzewanie podłogowe na legarach
Ogrzewanie podłogowe na legarach

Niektóre z opcji ogrzewania podłogowego w zabudowie legarowej:

A. Jedną z alternatyw dostępnych na polskim rynku instalatorskim jest możliwość zabudowy podłogówki na legarach, której podstawą są specjalne, aluminiowe profile transmisyjne. Opiera się je po prostu o górne granice belek (legarów), a we wspomnianych profilach z blachy aluminiowej, które są odpowiednio wygięte (w kształcie symbolu omega – tak, by rurki były stabilnie umieszczone w profilu), umieszcza się rurociąg rozprowadzający po podłodze ciepłą wodę. Profile aluminiowe w tej zabudowie przytwierdza się oczywiście w odpowiedni sposób do legarów.

Co w tym przypadku stanowi dodatkowa izolację termiczną? Miedzy legary umieszcza się wełnę mineralną lub skalną. To, jaką grubość osiągnie ten rodzaj izolacji (a tym samym oporu cieplnego) związane jest z indywidualnymi warunkami panującymi w pomieszczeniu.

Podłogówka na legarach
Podłogówka na legarach

B. Drugą możliwością dla inwestorów oraz instalatorów ogrzewania podłogowego jest rozwiązanie grzewcze, w którym oprócz wełny mineralnej lub skalnej, używa się również prefabrykowanych płyt styropianowych z odpowiednio wyfrezowanym kształtem do umieszczenia w nich również wyprofilowanej blachy aluminiowej, a następnie rurociągu ogrzewania. By wspomniane płyty systemowe ze styropianu były odpowiednio zamocowane, wykorzystuje się do tego specjalnie przygotowane kątowniki do przykręcenia w legarach.

C. Trzecie rozwiązanie dotyczące ogrzewania podłogowego w zabudowie legarowej posiada w sobie specjalnie przygotowane płyty wiórowe. Charakteryzują się one podwyższoną wytrzymałością mimo swojej dość nikłej grubości (22 mm). Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, również te płyty są prefabrykowane do przyjęcia rurek podłogówki. I tu stosuje się jako dodatkową izolację wełnę. Różnica jest jedynie w sposobie układania płyt, są one wykładane bowiem bezpośrednio na belkach legarowych.

Sucha zabudowa ogrzewania podłogowego

Warto zaznaczyć, że wszystkie wyżej opisane opcje podłogówki prezentują suchą zabudowę ogrzewania podłogowego – jest ono określane jako ogrzewanie podłogowe w technologii suchej lub jako ogrzewanie podłogowe system suchy. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom całość systemu jest lekka, dzięki czemu bywa polecana również jako ogrzewanie podłogowe w domu drewnianym, a nawet na stropie drewnianym.

Systemy ogrzewania podłogowego w technologii suchej ma wiele firm jak m.in Purmo, KanTherm, Giacomini, Comap, Kisan.


Chcesz nabyć wybrany, wyżej opisany i kompletny system instalacyjny lub zamówić jego montaż? Koniecznie skontaktuj się z naszym biurem.


Polecamy również lekturę pozostałych wpisów na blogu Podlogowka.Olsztyn.pl, jak na przykład: instalacja podłogówki, tanie ogrzewanie.