Zwiększanie się kosztów użytkowania budynków związane jest w dużym stopniu ze stratami cieplnymi ponoszonymi przez złą termoizolację domu, a przede wszystkich ścian zewnętrznych, stropów oraz dachów, jak również z obniżaniem się sprawności lub nawet niewydolnością funkcjonujących, zbyt starych instalacji grzewczych. Sposobem, który w pełni może zapobiec lub znacząco ograniczyć straty cieplne w każdym budynku, nawet starego typu jest przeprowadzenie termoizolacji. Dokonać tego można na różne sposoby, które uzależnione są przede wszystkim od konkretnych potrzeb danego budynku, preferencji mieszkańców oraz ich możliwości finansowych.

Projekt termomodernizacji

Podstawą w każdych działaniach termomodernizacyjnych, niezależnie od tego czy modernizacja związana jest z wymianą całego systemu ogrzewania czy tylko ociepleniem domu, jest odpowiedni projekt termomodernizacji. Plan termomodernizacji powinien brać pod uwagę aktualny stan techniczny budynku, możliwości wprowadzenia zmian, a także rozpisanie dokładnych etapów wprowadzania prac modernizacyjnych.

projekt termomodernizacji olsztyn
projekt termomodernizacji olsztyn

Projekt termomodernizacji powinien także zawierać informacje o materiałach, jakie powinny być przygotowane do modernizacji. Warstwy izolacyjne muszą mieć określone wartości, właściwości izolacyjne, określony rodzaj: styropian bądź wełnę mineralną. Wszystko to ma wpływ na zachowanie izolacji. To jak wykonać termomodernizację w starym budownictwie będzie w pełni uzależnione od dobrania właściwych materiałów.

Wymiana okien i drzwi

Ocieplenie domu to przede wszystkim wykonanie izolacji ścian. Sporo osób jednak pomija istotną kwestię wymiany nieszczelnych okien i drzwi, które są przyczyną stara aż od 15 do 30% wykorzystywanej energii cieplnej. Dlatego też projekt termomodernizacji powinien przewidywać wymianę zarówno drzwi i okien, jeśli są one jeszcze starego typu.

Wentylacja w termomodernizacji

Ocieplenie domu to nie jest jednak ostatnia zmiana, która powinna być przewidziana w procesie termomodernizacji. Niezbędne do przeprowadzenia jest także wykonanie systemu wentylacji. W większości polskich domów wykorzystywana jest wentylacja grawitacyjna, której wadą jest brak możliwości regulacji. Jej uzupełnieniem może być wentylacja mechaniczna, należąca do jednego z etapów termomodernizacji.

Ogrzewanie podłogowe Olsztyn

System ogrzewania to najistotniejszy element wpływający na koszt ogrzewania domu. Jego wymiana na bardziej oszczędny jest podstawowym działaniem, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Ogrzewanie podłogowe to system, który pozwala na osiąganie znacznych oszczędności, a przy tym jest niezwykle komfortowy dla domowników. Skontaktuj się z nami, a zupełnie za darmo otrzymasz wycenę systemu ogrzewania podłogowego dla twojego domu lub mieszkania!