Będąc na etapie projektowania instalacji c.o. lub jej wykonawstwa chcemy być pewni, że wybrane rozwiązanie będzie skuteczne i o długiej żywotności. Zastanawiamy się nad doborem materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy. Zazwyczaj decydujemy się na miedź lub polietylen. Kolejną decyzją, którą podejmujemy jest rozmieszczenie instalacji grzewczej. Chcemy zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, dlatego często orurowanie układane jest pod podłogą. Obecny rozwój techniki doprowadził do tego, że taka instalacja może być niemal całkowicie niewidoczna. Dodatkowo takie umieszczenie umożliwia równomierny rozkład ciepła w całej kubaturze, jednocześnie pracując na niższych temperaturach, niż w przypadku standardowych systemów grzejnikowych.

Twarda woda w systemie ogrzewania podłogowego

Każdy rodzaj ogrzewania, w tym oczywiście ogrzewanie podłogowe dostarcza ciepło za pomocą czynnika grzewczego, którym najczęściej jest woda. Aby instalacja pracowała bezawaryjnie woda musi spełniać określone parametry, o czym często zapominamy lub nawet nie mamy całkowicie świadomości w tym temacie. Dane o normach jakie powinna spełniać woda w naszej instalacji zazwyczaj podaje producent kotła. Niejednokrotnie są to warunki wymagane przy gwarancji. Przyjmuje się, że woda w instalacji centralnego ogrzewania powinna być zmiękczona i niekorozyjna. Podczas podgrzewania z twardej wody wydzielają się osady, tzw. kamień kotłowy. Jego usunięcie jest bardzo uciążliwe, a w przypadku instalacji podpodłogowych praktycznie niemożliwe bez całkowitego rozbierania i rozkuwania posadzki. Z badań wynika, że już 1 mm osadu w rurociągu grzewczym może spowodować wzrost kosztów eksploatacyjnych o 5%. Wytrącony kamień kotłowy w ilości ok 10 g, powodowany przez twardość około 20 mg CaCO3 na litr wody sprawia, że współczynnik przenikania ciepła obniża się aż o 25%.

Zmiękczacz wody a ogrzewanie podłogowe

Możemy temu zapobiec. Wbrew pozorom rozwiązanie jest bardzo proste. Lekarstwem na twardą wodę jest filtr zmiękczający wodę. Zmiękczacz wody wyłapuje jony magnezu i wapnia, które odpowiadają za twardość. Urządzenie jest kompaktowe, montowane na głównym przyłączu wody za licznikiem. Musi być podłączone do prądu i posiadać odpływ do kanalizacji. Z pośród ogromnej liczby wariantów i modeli, na wyróżnienie zasługują zmiękczacze EcoWater. Są to wysokiej jakości produkty. Ich zaleta to przede wszystkim oszczędność. W przeciwieństwie do tańszych zamienników zużywają mniej wody i soli na regenerację, co w przypadku 4-osobowej rodziny generuje koszty mniejsze o ok. 200 zł. Dodatkowo udzielana jest na nie aż 10-letnia gwarancja. Oprócz zabezpieczenia instalacji c.o. montaż zmiękczacza wody zapobiegnie powstawaniu kamienia w czajniku, osadzania się białawego proszku na bateriach czy kabinie prysznicowej. Dzięki temu, spadnie też zużycie środków do prania i detergentów. Zmiękczona woda nie potrzebuje ich już tak dużo. EcoWater proponuje 2 wersje filtrów wody. Oprócz standardowej wersji Comfort ze standardową elektroniką dostępna jest seria eVolution z modułem WiFi, aplikacją pozwalającą na zdalne sterowanie, alarmem o kończącej się soli w zbiorniku i większą 1” głowicą.