W naszych domach chcemy czuć się swobodnie i komfortowo. Dużą rolę odgrywa rodzaj ogrzewania, ponieważ od niego zależy, ile czasu i wysiłku trzeba będzie poświęcić zimą na uzyskanie komfortu cieplnego w domu.

Grzejniki czy podłogówka

systemy ogrzewania podłogowego sanderCoraz więcej osób stawia na innowacyjne rozwiązania, które nie wymagają od użytkowników zbędnego zaangażowania. Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny system grzewczy, który z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli domów i mieszkań. Zalety ogrzewania podłogowego to nie tylko wydajność i więcej miejsca, ale też estetyczny wygląd ścian, których aranżację możemy dowolnie zaplanować,

Jednym z istotniejszych atutów ogrzewania podłogowego jest wyjątkowy komfort. Instalacja położona na podłodze emituje przyjemne, równomierne ciepło, które unosząc się od dołu, zapewnia optymalne warunki w pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe zapewnia przyjemne temperatury na całej powierzchni podłogi. To oznacza, że nie ma zimnych stref w pobliżu okien czy w rogach pomieszczenia, co jest częstym problemem przy stosowaniu tradycyjnych grzejników. Oczywiście grzejniki też mają swoje grono zwolenników i czasami ich montaż jest bardziej zasadny. Wszystko zależy od konkretnego pomieszczenia, potencjału mieszkania i budżetu, którym dysponujemy.

Kaloryfer i podłogówka a efektywność

Wiele osób zauważa, że ogrzewanie podłogowe jest bardziej efektywne pod względem energetycznym w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Dlaczego? System podłogowy wykorzystuje niższe temperatury do osiągnięcia takiego samego efektu cieplnego, co pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Dostępne są dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne. Systemy elektryczne są łatwe w instalacji i nie wymagają dodatkowych urządzeń, takich jak kotły czy pompy. Natomiast systemy wodne wykorzystują rurki z ciepłą wodą, które są zamontowane w podłodze. Ten rodzaj systemu jest zazwyczaj bardziej zaawansowany technologicznie i jest często stosowany w nowo budowanych domach.