Kotły do ogrzewania Olsztyn
Kotły do ogrzewania Olsztyn

Podział kotłów grzewczych

Jak wiadomo kotły grzewcze bazują na różnych nośnikach energii i zapewne większość z nas wymieni kotły na olej opałowy, olej płynny, gaz ziemny, gaz płynny, drewno, węgiel, biomasę, eko – groszek, pelet czy prąd elektryczny. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją też inne podziały kotłów, które warto poznać szczególnie jeśli stoimy przed zakupem nowego czy wymiany kotła.

Kotły do, których używamy paliw stałych takich jak drewno, węgiel, eko-groszek itp. możemy podzielić na następujące kategorie:

 • materiał jaki użyto do wykonania kotła: żeliwne i stalowe,
 • rodzaj spalania: górne, dolne, palniki retorowe, palniki nadmuchowe,
 • stopień automatyzacji spalania: ręczny zsyp, kotły półautomatyczne, kotły z podajnikiem paliwa i automatycznym procesem spalania.
Kotły do ogrzewania
Kotły do ogrzewania

Oddzielną kategorią są piece elektryczne, które są niewielkie, w zasadzie ekologiczne ponieważ nie wydzielają spalin. Jednak nie są zbyt rentowne jeśli chodzi o koszty eksploatacji, a my sami uzależniamy się od dostaw prądu.

Inne kategorie i rodzaje pieców możemy wyróżnić przy kotłach na gaz lub olej. Wyróżniamy u nich cztery następujące cechy:

1) ilość pełnionych funkcji – jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, dwufunkcyjne z zasobnikiem ciepłej wody; 2) druga cecha określa sprawność pieca i dzieli się je wg tej kategorii na kondensacyjne i tradycyjne; 3) sposób odprowadzania spalin i pobierania powietrza – piece z zamkniętą lub otwartą komorą spalania, 4) sposób montażu – piece stojące lub wiszące.

1. Podział ze względu na ilość pełnionych funkcji:

 • kotły jednofunkcyjne – są to piece przeznaczone do instalacji przy centralnym ogrzewaniu. W skład kotłów jednofunkcyjnych wchodzą naczynie przeponowe i pompa obiegowa.
 • kotły dwufunkcyjne – poza funkcjami normalnego kotła centralnego ogrzewania mamy tutaj również przepływowy podgrzewacz wody, która jest podgrzewana w momencie jej poboru.
 • kotły dwufunkcyjne ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody – od zwykłego kotła dwufunkcyjnego różnią się tym, że zasobnik pozwoli nam magazynować większą ilość ciepłej wody, gdyż przy zwykłym kotle dwufunkcyjnym będziemy mieli problem, aby otrzymać ilość ciepłej wody na przykład potrzebnej do napełnienia wanny.

2. Podział ze względu na sprawność pieca:

 • kotły tradycyjne – są to najbardziej popularne kotły, które są wyposażone w palniki atmosferyczne, posiadają otwartą komorę spalania i wymagają podłączenia do komina.
 • kotły kondensacyjne – są bardziej sprawne i oszczędniejsze dzięki temu, że mogą odzyskiwać ciepło ze skroplone pary wodnej.

3. Podział ze względu na sposób odprowadzania spalin:

 • kotły z otwartą komorą spalania – są to głównie tradycyjne kotły, które pobierają powietrze z pomieszczenia w którym się znajdują, a dzięki podłączeniu do instalacji kominowej spaliny są odprowadzane.
 • kotły z zamkniętą komorą spalania – są to głównie kotły wiszące, ich komora spalania zazwyczaj jest poza pomieszczeniem w którym znajduje się piec, a powietrze do spalania zasysane jest z zewnątrz budynku przy pomocy specjalnej rury koncentrycznej, a drugą rurą wyprowadzane są spaliny.

4. Podział ze względu na sposób montażu:

 • kotły wiszące – posiadają mniejszą mocą od ich wolnostojących odpowiedników, są za to bardzo ciche w czasie działania i jest możliwość ich zamontowania w łazience, kuchni czy przedpokoju.
 • kotły stojące – są to piece o większej mocy, a co za tym idzie większe gabarytowo. Zgodnie z przepisami muszą być zamontowane w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu – kotłowni.

Inne materiały, którymi możesz być zainteresowany: plastyfikator do betonu, ogrzewanie podłogowe na legarach.