Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe
Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe staje się obecnie jedną z najpopularniejszych form instalacji grzewczych. Umożliwia ono osiągnięcie komfortu grzewczego wraz z obniżeniem rachunków za ogrzewanie. Szczególnie w momencie stale rosnących cen ciepła oraz energii, takie zalety stają się szczególnie cenne.

Jednocześnie źle działające ogrzewanie może narazić nas na straty oraz znaczące obniżenie odczuwanego komfortu. Jedną z form, niewłaściwie działającej instalacji jest zapowietrzone ogrzewanie podłogowe.

Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe Olsztyn
Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe Olsztyn

Zapowietrzenie ogrzewania podłogowego można rozpoznać po przede wszystkim spadku wydajności grzewczej zamontowanej instalacji, ale również po szczególnych szumach i innych nietypowych dźwiękach wydobywających się z przewodów. Ponadto zapowietrzone ogrzewanie podłogowe może być zaraz po zamontowaniu, dlatego też należy bezwzględnie dokonać odpowietrzenia tuż po zakończeniu procesu montażu.

Problem związany z tym jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe jest bardzo prosty do rozwiązania. Przy obecnie stosowanych technikach, większość nowoczesnych systemów ogrzewania zaopatrzonych jest w automatyczne zawory odpowietrzające.

Urządzenie do odpowietrzania ogrzewania podłogowego znacząco ułatwia proces odpowietrzania, ale nadal pozostaje kwestia czasu jaki należy poświęcić na tą czynność, gdyż trzeba pamiętać, że każdą pętlę grzewczą trzeba odpowietrzać osobno.

Zapowietrzona instalacja podłogowa wymaga zwrócenia uwagi także na resztę instalacji grzewczych w budynku. Jeśli posiadamy łączone instalacje grzewcze, podłogówkę i tradycyjne kaloryfery, niezbędne jest odpowietrzanie obu instalacji jednocześnie. Odpowietrzając ogrzewanie podłogowe należy pamiętać, że całość instalacji można uruchomić ponownie dopiero po odpowietrzeniu wszystkich elementów, odpowietrzenie podłogówki na piętrze, jest równie ważne, co odpowietrzenie wszystkich pętli na parterze.

Zbagatelizowanie problemu zapowietrzonej instalacji może mieć negatywne skutki dla funkcjonowania całego systemu grzewczego, a także przyczynić się do korozji i ewentualnych awarii.


Jeśli poszukujesz usługi profesjonalnego montażu podłogówki bez konieczności jej późniejszego odpowietrzania, skontaktuj się z nami. Oprócz tego oferujemy bardzo kuszącą, darmową i niezobowiązującą kalkulację kosztów. Inne tematy, które mogą Cię zainteresować: sucha zabudowa ogrzewania podłogowego, gdzie można zamontować podłogówkę?