Nowoczesne ogrzewanie domu

Do nowoczesnych systemów ogrzewania domu można zaliczyć przede wszystkim: pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, jak również rekupercję. Z rozwiązań takich każdego roku decyduje się korzystać coraz większe grono osób, gdy wynika z tego działania wiele kluczowych zalet.

Pompy ciepła

 Powietrzne pompy ciepła znajdują się na zewnątrz domu i wykorzystują wewnętrzny system kanałów, podobnie jak inne systemy HVAC, które zapewniają gorące lub chłodne powietrze wewnątrz. Podczas przełączania z pieca elektrycznego lub gazowego na pompę ciepła często można wykorzystać części istniejącej instalacji. Powietrzna pompa ciepła może również dostarczać ciepłą wodę, ale ważne jest, aby pamiętać, że jest to oddzielny system. Powietrzna pompa ciepłej wody użytkowej to nie to samo, co pompa ciepła grzewcza i chłodząca, więc dwa systemy należy zastosować, jeśli obie funkcje są potrzebne.  Podobnie jak powietrzne pompy ciepła, systemy bez kanałowe (zwane również mini-splitami) mają skraplacz na zewnątrz w połączeniu z naścienną centralą wentylacyjną, która ma wentylator wewnątrz podobny do klimatyzatorów. Zazwyczaj ten ostatni jest montowany wysoko w pobliżu sufitu. Ręczny pilot zdalnego sterowania służy do zmiany ustawień.

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogoweOgrzewanie podłogowe to system centralnego ogrzewania, który zapewnia kontrolę klimatu wewnętrznego za pomocą prądów przewodzących i konwekcyjnych. Jest bardzo korzystny pod względem komfortu cieplnego, ergonomii, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa. Po ułożeniu rur podłoga jest pokryta jastrychem. Następnie podłogi można wykonać za pomocą materiałów takich jak płytki, ceramika i parkiet. Wszystkie powłoki podłogowe mogą być stosowane do ogrzewania podłogowego. Przewodzenie ciepła materiałów takich jak marmur i ceramika jest wyższe niż parkietu.

Rekupercja

Rekupercja oznacza, że istnieje możliwość wytwarzania ciepła z powietrza, które już zdążyło zostać zużyte. To właśnie w ten sposób dochodzi do znacznego zaoszczędzenia energii, która jest wymagana, aby w odpowiedni sposób ogrzać cały dom.