Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej wybieranych systemów grzewczych, montowanych w domach w nowej zabudowie. Jego zalety, pozwalają w pełni uwidocznić się w przypadku nowych budynków, tworzonych od podstaw z myślą o zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Podstawową zaletą podłogówki, jest zdolność do nagrzewania pomieszczeń przez akumulację ciepła i wyeliminowanie zjawiska konwekcji powietrza. Podłogówka w wylewce betonowej pozwala na pełną eksploatację tejże zalety, poprzez możliwość nagrzewania grubej warstwy betonu. Po nagrzaniu beton stopniowo i przez długi czas oddaje nagromadzone ciepło do pomieszczeń.

Podłogówka w wylewce betonowej

podłogówka w betonowej wylewce
podłogówka w betonowej wylewce

Wśród Inwestorów przyjął się pogląd, iż podłogówka w wylewce betonowej nieodłącznie powiązana jest z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Jest to jednak nieprawda. Również elektryczne ogrzewanie podłogowe może w pełni funkcjonalnie działać w połączeniu z betonowymi wylewkami, wykorzystując zjawisko akumulacji. Wprawdzie maty grzejne, bardzo często wykorzystywane w ogrzewaniu elektrycznym, montowane są jedynie w warstwie kleju, to jednak elektryczne przewody grzejne mogą być zalewane jastrychem i wtedy elektryczna podłogówka działa na podobnych zasadach, w przypadku akumulacji ciepła, co ogrzewanie wodne.

Jaki beton na elektryczną podłogówkę?

Beton wykorzystywany na ogrzewanie podłogowe powinien cechować się pewnymi, specyficznymi właściwościami, a przede wszystkim, zwiększoną elastycznością, którą uzyskuje się poprzez zastosowanie specjalnych mieszanek. Grubość wylewki betonowej jest uzależniona w dużej mierze od grubości zastosowanych przewodów grzewczych, ale generalnie przyjmuje się, że powinna wynosić od 3 do 5 cm.

Elektryczna podłogówka na wylewce betonowej generuje wszystkie podstawowe zalety, ogrzewania podłogowego. W pełni umożliwia zachodzenie zjawiska akumulacji, a jednocześnie pozwala na montaż na stropach o mniejszej dopuszczalnej nośności, niż wymagałoby to ogrzewanie podłogowe wodne.

Jeśli jesteś zainteresowany elektrycznym ogrzewaniem podłogowym to skontaktuj się z naszym biurem! Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z innymi tematami poruszonymi na blogu: tanie ogrzewanie czy instalacja podłogówki.