Rekuperacja inaczej nazywana wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła polega na krzyżowej wymianie powietrza nawiewanego z zewnątrz i wyciąganego z wewnątrz. W takim procesie ciepłe powietrze z wewnątrz oddaje swoją temperaturę i ogrzewa te, które napływa z dworu. System rekuperacji ma bardzo dużo zalet, a jedną z nich jest oszczędność. Minimalizuje utratę ciepła, a tym samym zmniejsza wydatki na ogrzewanie. Jak działa i jakie jeszcze daje korzyści?

Jak to działa?

rekuperacjaRekuperator jest dosyć prostym urządzeniem. Posiada kanały, dzięki którym powietrze jest wprowadzane do domu i wyprowadzane na zewnątrz. Jeden z nich czerpie tlen z zewnątrz budynku, a następnie przez nawiew wprowadza świeże, ogrzane i przefiltrowane powietrze do pomieszczeń. Natomiast kolejny wyciąga zużyte powietrze i wyprowadza je poza budynek. W urządzeniu tym znajduje się specjalny filtr, przez który kanalikami blisko siebie przechodzi ogrzane i chłodne powietrze. Tam dochodzi do wymiany energii cieplej, jak również oczyszczenia z zanieczyszczeń, przykrych zapachów, smogu, a w bardziej zaawansowanych urządzeniach jonizuje. Rekuperacja jest lepszym i efektywniejszym rozwiązaniem niż wentylacja grawitacyjna stosowana w starych budownictwach. Wentylacja mechaniczna dedykowana jest szczególnie do nowych budynków i domów, gdzie można ją uwzględnić już w planach projektu budowy.

Jakie korzyści daje rekuperator?

Czy opłaca się inwestować w rekuperator? Oczywiście, ponieważ daje liczne korzyści. Oto niektóre z nich:

  • minimalizuje utratę ciepła przez co oszczędzamy pieniądze na ogrzewanie
  • przydatny, w każdej porze roku, latem daje chłód a zimą ciepło
  • zawsze świeże i czyste powietrze bez konieczności otwierania okien
  • jakość i ilość tlenu poprawia samopoczucie, jakość snu, dodaje energii i wzmacnia koncentrację
  • filtry oczyszczają tlen z alergenów (roztoczy, kurzu, pyłków) i smogu oraz bakterii i wirusów
  • usuwa brzydkie zapachy
  • zapobiega gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach np. w kuchni, łazience i zaparowywaniu okien
  • może funkcjonować równocześnie już z istniejącą klimatyzacją

Jak widać rekuperator ma szerokie zastosowanie, dzięki czemu trafi to szerokiego grona klientów oraz wychodzi naprzeciw wzrastającym cenom za ogrzewanie.

Rekuperacja Olsztyn

Poznaj ofertę rekuperatorów od firmy Sander.