Wady ogrzewania podłogowego nie są tak często podnoszone jak jego zalety. Zdecydowanie częściej usłyszymy o wszechstronnych korzyściach jakie możemy czerpać z podłogówki, zaś wszystkie możliwe wady są pomijane milczeniem, bądź podnosi się jeden czy dwa mniej znaczące defekty. A niestety ogrzewanie podłogowe, zresztą tak jak i inne rozwiązania grzewcze ma kilka naprawdę istotnych wad.

Wady ogrzewania podłogowego

Przede wszystkim idealna współpraca tylko i wyłącznie z płytkami ceramicznymi bądź kamiennymi. Owszem ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza się w połączeniu z tymi materiałami, jednak przecież ilu z nas chciałoby mieć w całym domu kafelki ceramiczne? Chyba niewielu. Stąd lansowane przez producentów przekonanie, iż podłogówka może współpracować z innymi materiałami, jak np. drewno, które według nich można dostosować do potrzeb podłogówki. Owszem jest to możliwe, ale na pewno nie zapewni efektywnej współpracy. Popatrzmy na kwestię logicznie, drewno jest, było i będzie materiałem izolującym, jeśli więc położymy go między rurami grzewczymi, a powietrzem które ma ogrzewać, grzanie z całą pewnością będzie słabsze. Trochę podciągniemy osiągi gdy zastosujemy panele opracowane pod technologię ogrzewania podłogowego, ale nie zmieni to faktu, że taka współpraca dalej będzie mało efektywna. Wady podłogówki jednak nie kończą się w tym miejscu.

wady ogrzewania podłogowego
wady ogrzewania podłogowego

Koszt instalacji podłogówki

Wady ogrzewania podłogowego to także wysoki koszt instalacji podłogówki. Zakup i montaż systemu to dość droga sprawa, która mimo późniejszych oszczędności robionych na cięciu kosztów eksploatacji systemu, będzie zwracać się przez kilka dobrych lat. To po ilu latach zwróci się podłogówka, będzie uzależnione od kotła, jaki wybierzemy, a także od samego systemu instalacji. Ogrzewanie podłogowe elektryczne może zwracać się bardzo długo, albo wcale.

Następną kwestią jest wylewka pod ogrzewanie podłogowe. Przy ogrzewaniu wodnym, wylewka będzie stanowiła ogromny ciężar, który może uniemożliwić położenie tego typu ogrzewania w mieszkaniach gdzie nośność stropów jest niewielka. Do tego gruba warstwa wylewki to także konieczność kucia podłogi w momencie wystąpienia jakiejkolwiek awarii związanej z rurami grzewczymi.

Darmowa wycena ogrzewania podłogowego

Mimo pewnych wad ogrzewanie podłogowe to wciąż niezwykle komfortowy i opłacalny system grzewczy. Jeśli rozważasz jego instalację to skontaktuj się z nami, a otrzymasz w pełni darmową wycenę!